Winners Emmy 2021: Full list of Award

The Crown, Gambit of Lady and Ted Lasso have been the triumphant series at the Emmy 2021 awards. We welcome the complete list of winners. Winner: The Crown (

Winners Emmy 2021: Full list of Award

The Crown, Gambit of Lady and Ted Lasso have been the triumphant series at the Emmy 2021 awards. We welcome the complete list of winners.

Winner: The Crown (Netflix) The Boys (Amazon) Los Bridgerton (Netflix) The Tale of La Maid (Hulu) (in Spain, HBO) Territory Lovecraft (HBO) The Mandalorian (Disney +) Pose (FX) (in Spain, HBO THIS IS US (NBC) (in Spain. Amazon Prime Video)

Winner: Ted Lasso (Apple TV +) Black-Ish (ABC) (in Spain, Disney +) Cobra Kai (Netflix) Emily in Paris (Netflix) Hacks (HBO Max) (not yet available in Spain) The Flight Attendant (HBO MAX ) (In Spain, in HBO) the Kominsky method (Netflix) Pen15 (Hulu) (not yet available in Spain)

Winner: Lady Gambito (Netflix) could destroy you (HBO) Mare of Easttown (HBO) The underground railroad (Amazon) Scarlet Witch and Vision (Disney +)

GANADOR: Josh O'Connor (The Crown)Sterling K. Brown (This Is Us)Jonathan Majors (Territorio Lovecraft)Rege-Jean Page (Los Bridgerton)Billy Porter (Pose)Matthew Rhys (Perry Mason)

Winner: Olivia Colman (The Crown) Uzo Aduba (in therapy) Emma Corrin (The Crown) Elisabeth Moss (The Tale of Maid) MJ Rodriguez (Pose) Jurnee Smollett (Lovecraft Territory)

Winner: Tobias Menzies (The Crown) OT Fagbenle (the Tale of Maid) Max Minghella (The Tale of Maid) Bradley Whitford (The Tale of Maid) Michael K. Williams (Lovecraft Territory) Giancarlo Esposito (The Mandalorian) John Lithgow (Perry Mason) Chris Sullivan (This is US)

Winner: Gillian Anderson (The Crown) Helena Bonham Carter (The Crown) Emerald Fennell (The Crown) Madeline Brewer (The Tale of Maid) Ann Dowd (The Tale of Maid) Yvonne Strahovski (The Tale of Maid) Samira Wiley (The tale of the maid) Aunjanue Ellis (Lovecraft Territory)

GANADOR: Peter Morgan (The Crown)Misha Green (Lovecraft Country)Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J (Pose)Rebecca Sonnenshine (The Boys)Yahlin Chang (El cuento de la criada)Dave Filoni (The Mandalorian)Jon Favreau (The Mandalorian)

Winner: Jessica Hobbs (The Crown) Julie Anne Robinson (The Bridgerton) Steve Canals (Pose) Benjamin Caron (The Crown) Liz Garbus (The Tale of La Maid) Jon Favreau (The Mandalorian)

GANADOR: Jason Sudeikis (Ted Lasso)Anthony Anderson (Black-ish)Michael Douglas (El método Kominsky)William H. Macy (Shameless)Kenan Thompson (Kenan)

GANADORA: Jean Smart (Hacks)Aidy Bryant (Shrill)Kaley Cuoco (The Flight Attendant)Allison Janney (Mom)Tracee Ellis Ross (Black-ish)

GANADOR: Brett Goldstein (Ted Lasso)Carl Clemons-Hopkins (Hacks)Paul Reiser (El método Kominsky)Kenan Thompson (Saturday Night Live)Bowen Yang (Saturday Night Live)Brendan Hunt (Ted Lasso)Nick Mohammed (Ted Lasso)Jeremy Swift (Ted Lasso)

GANADORA: Hannah Waddingham (Ted Lasso)Rosie Perez (The Flight Attendant)Hannah Einbinder (Hacks)Aidy Bryant (Saturday Night Live)Kate McKinnon (Saturday Night Live)Cecily Strong (Saturday Night Live)Juno Temple (Ted Lasso)

GANADOR: Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky (Hacks)Meredith Scardino (Girls5eva)Maya Erskine (Pen15)Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly (Ted Lasso)Steve Yockey (The Flight Attendant)

GANADOR: Lucia Aniello (Hacks)James Burrows (B Positive)James Widdoes (Mom)Zach Braff (Ted Lasso)MJ Delaney (Ted Lasso)Declan Lowney (Ted Lasso)Susanna Fogel (The Flight Attendant)

Winner: Ewan McGregor (Halston) Paul Bettany (scarlet witch and vision) Hugh Grant (The Undoing) Lin-Manuel Miranda (Hamilton) Leslie ODOM, Jr. (Hamilton)

Winner: Kate Winslet (Mare of Easttown) Michaela Coel (could destroy you) Cynthia ERIVO (Genius: Aretha) Elizabeth Olsen (Scarlet Witch and Vision) Anya Taylor-Joy (Lady Gambit)

Winner: Evan Peters (Mare of Easttown) Daveed Diggs (Hamilton) Jonathan Groff (Hamilton) Anthony Ramos (Hamilton) Paapa Essiedu (could destroy you) Thomas Brodie-Sangster (Lady Gambito)

Winner: Julianne Nicholson (Mare of Easttown) Phillipa Soo (Hamilton) Renee Elise Goldsbery (Hamilton) Jean Smart (Mare of Easttown) Moses Ingram (Dama Gambit) Kathryn Hahn (scarlet witch and vision)

Winner: Scott Frank Sam Miller, Michaela Coel (could destroy you) Sam Miller (could destroy you) Craig Zobel (Mare of Eastown) Barry Jenkins (the underground railway) Matt Shakman (scarlet witch and vision) Thomas Kail (Hamilton )

Winner: Michaela Coel (could destroy you) Brad IngelSby (Mare of Easttown) Scott Frank (Dama Gambit) Jac Schaeffer (scarlet witch and vision) Laura Donney (scarlet witch and vision) Chuck Hayward, Peter Cameron (scarlet witch and vision)

GANADORA: Primal (Adult Swim) (En España, en HBO)Big Mouth (Netflix)Bob's Burgers (20th Century Fox Television) (En España, en Disney+)Los Simpson (FOX)South Park: The Pandemic Special (Comedy Central)

GANADOR: RuPaul's Drag Race (VH1)The Amazing Race (CBS)Nailed It! (Netflix)Top Chef (Bravo)The Voice (NBC)

GANADOR: Last Week Tonight with John Oliver (HBO)Conan (TBS)The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)Jimmy Kimmel Live! (ABC)The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Updated Date: 21 September 2021, 11:44

You need to login to comment.

Please register or login.

RELATED NEWS